Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha

Трамп вети дека ќе го откаже Пацифичкиот трговски договор

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп преку видео порака постирана на Јутјуб ги посочи активностите што ќе ги преземе од првиот негов ден во Белата куќа на 20 јануари. Во нив најамбициозниот потег е повлекувањето на Соединетите Држави од трговскиот договор познат како Транспацифичко партнерство.

Според оценките на Трамп, овој договор претставува потенцијална катастрофа за Соединетите Држави.

„Наместо тоа, ние ќе преговараме за фер, билатерални трговски договори кои носат работни места и ја враќаат индустрија назад кон американските брегови“, рече тој.

Претседателот во заминување Барак Обама напорно работеше на ратификувањето на овој договор со кој се намалуваат даноците и се отстрануваат трговските бариери меѓу 12 земји.

Меѓутоа, овој договор стана жешка точка за време на изборната кампања.

Популистичка порака на Трамп одекна во многу индустриски региони на САД, кои за огромните загуби на работните места го обвинуваат и вториот голем трговски договор Северноамериканскиот договор за слободна трговија.

Најновата најава на Трамп може да има политички последици и во другите земји.

Говорејќи за време на официјалната посета на Аргентина, јапонскиот премиер Шинзо Абе оцени дека договорот ќе биде „бесмислен“ без учество на САД.

Тој исто така изјави дека за договорот не може повторно да се преговора, додавајќи:

„Ова ќе ја наруши основната рамнотежа на бенефиции“.

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Video

Follow Us