Том Перез – Нов шеф на демократите во САД

sad

Демократската партија во САД го избра поранешниот секретар за труд Том Перез за нов партиски претседател, во тесна трка против либералниот конгресмен Кит Елисон. Перез вчера, во вториот круг, освои 235 гласови, додека Елисон освои 200. Перез е првиот Латиноамериканец што застанува на чело на демократите.

Двајцата противкандидати повикаа на партиско единство. Перез ги повика демократите да му се спротивстават на „најлошиот претседател во историјата на САД“.

Елисон, кој го подржа Берни Сандерс за претседател, рече дека „немаме луксуз да излеземе од оваа соба поделени“.

Претседателот Доналд Трамп на Твитер му го честиташе изборот на Перез.

„Не можев да бидам посреќен за него или за Републиканската партија“, напиша тој.

Лидерот на демократите помага во промовирањето на партиската програма и ги координира организациските активности.

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha