Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha

Свилановиќ: ЕУ веднаш да започне преговори за членство со сите шест балкански држави

Европскиот совет треба да донесе итна одлука за отворање на преговорите за членство со сите шест земји од Западниот Балкан, порача генералниот секретар на Советот за регионална соработка (РЦЦ), Горан Свилановиќ, на денешната конференција „Балканите: Зголемување на поврзаноста на патот кон ЕУ“, што во организација на невладината „Пријатели на Европа“ се одржува во Брисел.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, на оваа конференција на која беа присутни и екс-комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, како и високи претставници на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС), на Стејт департментот од САД, како и министри од земјите од Балканот, Свилановиќ додаде и дека „ако не почнува преговори, барем ЕУ да почне скрининг со сите држави од Балканот на поглавјата 23 и 24“.

– Проширувањето во стилот „работа, како и обично“ – не функционира повеќе. Ги повикувам Европската комисија и Европскиот совет веднаш да почнат преговори со сите шест балкански земји. Пристапните преговори се реформски процес за земјите, со фокус на владеење на правото, на борба со корупција и слободата на медиумите. Мојата порака е не кога да се заврши процесот, но да се почне, да бидеме зафатени и успешни. Ако не со преговори, тогаш барем со предскрининг процес за сите за поглавјата 23 и 24. А, ЕЕАС да се посвети на билатералните односи со ЕУ и не-ЕУ земјите, на што не смееме да затвораме очи

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Video

Follow Us