САД, ЕУ и ОБСЕ го повикаа Иванов да ја преспита одлуката

SAD

Додека до претседателот Ѓорге Иванов стигнуваат повици да ја преиспита одлуката да не му додели мандат на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, претставниците на политичките партии се во очекување на средбите со шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини.

САД се разочарани од тоа што претседателот Ѓорге Иванов одби да им понуди да формираат влада на претставниците кои формираа јасно парламентарно мнозинство, изјави денеска американскиот амбасадор во Скопје, Џес Бејли. Слични пораки упатија и други претставници на меѓународната заедница.

„Веруваме дека ова не е во согласност со основните демократски принципи и со владеењето на правото, што се основни вредности на северно-атлантската организација. Како стратегиски партнери на Македонија, како пријатели и со целосно почитување на суверенитот на земјата, го повикуваме претседателот Иванов да ја преиспита својата одлука“, рече амбасадорот Бејли.

Во исто време, тој ги повика и соседите на Македонија да покажат сила и да бидат конструктивни во моменти кога политичката чуствителност во земјата е затегната.

Ваквите реакции доаѓаат откако претседателот на државата Ѓорге Иванов вчера одлучи да не му додели мандадот за формирање на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Бејли претходно на Твитер изрази загриженост дека Македонија ги напушта принципите на демократијата и владеењето на правото, кои се суштински вредности на НАТО, истакнувајќи дека се согласува со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан кој вели дека во една демократија парламентарното мнозинство мора да биде признаено, дури ако тоа некому не му се допаѓа.

„Сите лидери, вклучително и претседателот мора да го почитуваат исходот од неодамнешните избори“, напиша на Хан на Твитер.

Хан истакна дека очекува од сите лидери и институции да дозволат да течат демократските процеси во интерес на сите граѓани.

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha