Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha

Попоски во Брисел на средба со Хан и шефовите на дипломатиите на ЕУ

Министрите за надворешни работи на 28. земји-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе имаат работен појадок со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски,

Во организација на министрите на Австрија, Унгарија и на Словенија, Себастијан Курц, Петер Сијарто и Карл Ерјавец, целиот Совет за надворешни работи на ЕУ (ФАК) и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, ќе присуствуваат на средбата со министерот за надворешни работи на Република Македонија за да разговараат за исходот од предвремените парламентарни избори.

На неколку часа пред состанокот на Советот на ЕУ, каде треба да се усвојат заклучоците за Самитот на Европскиот совет што е закажан за четврток идната недела, шефовите на дипломатиите на ЕУ-земјите плус Хан, директно од Попоски ќе се информираат за исходот на македонските избори и плановите на идната политичка влада, која според очекувањата на Брисел ќе продолжи по евро-атлантскиот пат.

 

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Video

Follow Us