Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha

Обама го одржа неговиот последен говор за безбедноста

Американскиот претседател во заминување Барак Обама синоќа, во неговиот последен голем говор посветен на безбедносните прашања, предупреди дека САД нема да бидат во состојба да го уништат тероризмот со користење на нивната воена моќ.

При говорот кој го одржа во воздухопловната база Мекдил во Тампа на Флорида, Обама ги бранеше достигнувањата на неговата администрација на полето на националната безбедност.

screenshot-1

Обама го изнесе тврдењето дека неговата администрација успеала да ја направи Ал Каеда „сенка на она што некогаш била“ и ја натерала ИД да отстапи, но дека тероризмот ќе остане закана за САД.

– Наместо лажни ветувања дека можеме да го елиминираме тероризмот со фрлање на уште повеќе бомби или со испраќање на се повеќе и повеќе трупи или со оградување од остатокот од светот, ние мораме долгорочно да ја согледаме терористичката закана и мораме да следиме паметна стратегија која е одржлива, порача Обама.

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Video

Follow Us