Меркел ќе ја води Германија и во наредните четири години

MERKEL

Ангела Меркел ќе ја води Германија и во наредните четири години, но овој пат во Бундестагот влегуваат и ултрадесничарите од „Алтернатива за Германија“. Нивното пласирање на третото место на парламентарните избори предизвика серија протести и повик за бојкот од Еврејската заедница. На второ место се Социјалдемократите на Мартин Шулц кои, како и партијата на Меркел, поминаа со лош резултат.

Иако Ангела Меркел си обезбеди четврти мандат како канцелар на Германија, нејзината победа на изборите е засенета од прогресот на ултрадесничарите, кои станаа третата најголема политичка сила во земјата. Со освоени околу 13% од гласовите, антимигрантската „Алтернатива за Германија“ е првата расистичка партија која влегува во Бундестагот по Втората светска војна.

„Сакаме да си ја вратиме земјата, тоа го читавте и на постерите од кампањата. Жалам, ама имаме избор, сакаме поинаква политика. Милион странци дојдоа во Германија и преземаат делови од неа. Нашата партија не го сака тоа“, изјави Александер Гауланд, претседател на АФД.

You may also like...

Sorry - Comments are closed