Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha

ЛАВРОВ: Бунтовничкиот отпор во Алепо ќе трае уште неколку дена

Отпорот на бунтовниците во сирискиот град Алепо веројатно ќе заврши во следните два-три дена, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Се надевам дека во следните два-три дена ситуацијата во Алепо ќе биде решена – истакнал Лавров.

Тој ја дал својата изјава во момент кога од Алепо пристигнуваат различни информации за одложување на евакуацијата на цивили и за нови судири.

Руското Министерство за одбрана објави денеска дека бунтовниците во градот Алепо ги продолжиле рано изутринава нападите, кои биле одбиени од силите на сириската Влада.

Руското Министерство наведува дека сириската војска продолжила со операциите на сузбивање на отпорот во областите на Алепо, кои бунтовниците и натаму ги држат под контрола.

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Video

Follow Us