Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha

ИТАЛИЈА: ПРЕМИЕРОТ РЕНЦИ ОФИЦИЈАЛНО ЈА ПОДНЕСЕ ОСТАВКАТА

Италијанскиот премиер Матео Ренци во средата вечерта официјално му ја поднесе својата оставка на претседателот на Републиката Серџо Матарела откако Италијанците во неделата на референдумот го отфрлија неговиот предлог за реформи.

italija_renci

Претседателот Серџо Матарела го замолил премиерот Матео Ренци да продолжи како вршител на должноста додека тој не го одржи консултациите со политичките партии за да се одредат следните чекори, соопштија од кабинетот на шефот на државата.

Консултациите започнуваат во четвртокот во 18 часот по локално време, а ќе траат до саботата попладне. Се очекува дека по нив претседателот Матарела ќе побара некој од кабинетот на Ренци или од неговата Демократска партија да се обиде да формира нова влада.

Следните парламентарни избори во Италија би требало да се одржат во 2018 година, но многу политичари повикуваат тие да се одржат порано.

Ренци најави дека ќе поднесе оставка ноќта кон понеделникот, откако претрпе тежок пораз на референдумот за уставните промени за коишто се залагаше.

Претседателот Матарела, чиишто овластувања вклучуваат именување на премиерот и распуштање на парламентот, побара од Ренци да ја одложи оставката до прифаќањето на државниот буџет за 2017 година во италијанскиот парламент, што и се случи во средата.

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Video

Follow Us