Инаугурацијата на Макрон ќе се одржи в недела

MARON

Инаугурацијата на новоизбраниот претседател ја најави претседателот во заминување, Франсоа Оланд.

Церемонијата ќе се одржи во Елисејската палата на 14 мај, во недела.

Емануел Макрон стана најмладиот претседател на Франција во модерната историја на државата. Тој освои нешто над 66% од гласовите на граѓаните кои излегоа да гласаат.

You may also like...

Sorry - Comments are closed