Заев за посетата на Туск: Очекувам прецизни укажувања од пријателска Европа

ЗАЕВ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев очекува прецизни укажувања од пријателска Европа, односно од средбата на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, за излез од политичката криза во Македонија.

„Секако ќе ги слушнеме изјавите на Туск после средбата со Иванов. Верувам дека тоа ќе биде во исти дух и во иста конотација како што слушаме од целиот демократски свет, сите овие денови и месеци наназад, а тоа е мирен и брз трансфер на власта, промена на власта, почитување на Уставот и параламетарното мнозинство“ изјави Заев по одложувањето на рочиштето за случајот „Поткуп“.

You may also like...

Sorry - Comments are closed