ДУИ ќе одлучува дали ќе поддржи малцинска влада или ќе влезе во влада

ДУИ

Демократската унија за интеграција за денеска најави состанок на Централното претседателство по кое ќе се донесе конечна одлука во однос на тоа дали партијата ќе поддржи малцинска влада или пак ќе влезат во влада која ќе биде предводена од СДСМ.

„Поради некои околности кои се поврзани со рокови одлучивме да дадеме подршка со десет пратеници на СДСМ, но тоа не значи дека имаме договор за коалиција, само се дава поддршка за мандат, за да се деблокираат некои процеси“, изјави во петокот портпаролот на ДУИ, Бујар Османи.

Од партијата се децидни дека предлог-законот за употребата на албанскиот јазик е главен и единствен услов од кој ќе зависи нивното учество во владата.

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha