Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha

Вицепремиерот Попоски учествува на министерскиот совет на ОБСЕ во Хамбург

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денеска учествува на 23. министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) што се одржува во германскиот град Хамбург.
Како што јавува известувачот на МИА од Хамбург, Попоски заедно со шефовите на дипломатиите на 50 земји членки во Хамбург доаѓа на покана на претседавачот со ОБСЕ, германскиот шеф на дипломатијата Франк Валтер Штајнмаер, кој позицијата претседавач со организацијата ја предава на својот австриски колега Себастијан Курц.
Вицепремиерот Попоски на мaргините на состанокот се очекува да има  неформални средби со неколку колеги од земји членки на ОБСЕ.

Состанокот на ОБСЕ се случува во услови на затегнати односи меѓу ЕУ и НАТО од една и Русија од друга страна и десетина дена по неуспешните преговори за целосна имплементација на „Договорот од Минск“ за мировниот процес во Украина.
Во пресрет на состанокот во Хамбург шефот на германската дипломатија Штајнмаер преупреди дека прашањето за „војна и мир“ повторно е актуелно во Европа и ја повика Русија да соработува во надминувањето на меѓународните безбедносни закани.
Покрај Украина, во Хамбург ќе се разговара и за состојбата во Сирија и за иницијативата за нов мониторинг на трката во вооружување, за што Германија има поддршка од 13 земји членки на ОБСЕ.

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Video

Follow Us