Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha

Величковски на средби со жители во скопски Карпош

Носителот на листата на Либералната партија во Изборната единица 1 Ивон Величковски и кандидатите за пратеници Љупчо Арсовски, Петар Горобински и Јасмина Димовска синоќа на средба со жители во населбата Карпош 1 во Скопје ги претставија партиските определби со кои настапуваат за изборите на 11 декември.

Не се водиме по она што сака да го чуе мнозинството, туку од потребното – нема да им се допаднеме на сите, туку ќе имаме поддршка од оние со кои ги споделуваме вредностите, рече Величковски.

 

Тој ги повика скопјани да изберат опозициска партија, која, како што рече, гарантира дека ќе нема широка коалиција, ќе остане на тие суштински принципи и ќе овозможи следната влада да биде без ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ“.

Определба на Либералната партија, посочи, е да ја сопреме економската централизација и да ја овозможиме политичката урбанизација.

– Администрацијата ќе мора да се редуцира, таа не е основа за економски раст. Какво било чепкање во даночната политика е штетно, особено за малиот и средниот бизнис. Не заборавајте 70 проценти од вработените работат во мали, средни и микро компании, а само 30 проценти се вработени во големите фирми. Ако не го одржуваме претприемачкиот дух – нашата економија ќе биде осудена на колапс. Ако десницата го утепа бизнисот, левицата со овие предложени решенија ќе го дотепа и уништи до крај. Немаме време за трета транзиција на македонската економија, рече Величковски

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Video

Follow Us