Асад: Ако нападне Турција, ќе ја решиме како што ги решаваме терористите

asad

Сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за шпанскиот весник Ел Пас рече дека е подготвен за примирје во Сирија, но под услов терористите да не се обидуваат да го искористат прекинот на борбите за своја корист.

Неговиот коментар доаѓа непосредно откако од сириската опозиција порачаа дека се согласуваат на можноста за привремено примирје под услов сојузниците на Дамаск, вклучувајќи ја и Русија, да прекинат со нападите и да се повлечат опсадите за да се изврши достава на хуманитарна помош.

Запрашан што би се случило ако Турција и Саудиска Арабија тргнат во копнена инвазија на Сирија, Асад со одговор: „Ќе ги решиме како што ги решаваме и терористите, ќе си ја одбраниме земјата од агресија.“

You may also like...

Sorry - Comments are closed

Send as Kolumns

Full Name (required)

Your Email (required)

Category (required)

Upload File (required: .txt, .doc, .docx)

Captcha (required)
captcha